Mājas lapas lietošanas ērtībām, izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārlūka sesiju un nospiežot “Sapratu”, apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar mūsu Privātuma Politika.

Sapratu

Ziņas

RERE GRUPA sāk vērienīga Cēsu pilsdrupu konservācijas projekta realizāciju

18.oktobrī, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs un “RERE GRUPA” valdes loceklis Aldis Gulbis parakstīja līgumu par Cēsu pilsdrupu konservācijas un pils kompleksa rekonstrukcijas projekta īstenošanu. Turpmāko divu gadu laikā tiks veikta vairāku avārijas stāvoklī esošu Cēsu pils daļu konservācija un piemērošana publiskam apmeklējumam, labiekārtota pilij piegulošā teritorija, kā arī izbūvēta nojume viduslaiku dzīru norisei un darbnīcas seno amatu meistariem. Darbu rezultātā Cēsu pilsdrupas – viens no ievērojamākajiem kultūras pieminekļiem Baltijā un Cēsu lepnums – būs augstvērtīgi saglabātas un droši pieejamas ikvienam interesentam. Projektu finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) un Cēsu novada pašvaldība.

Cēsu pilsdrupu saglabāšanas vēstures pirmsākumi sniedzas jau divus gadsimtus senā pagātnē, taču, kā norāda Cēsu muzeja Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš, tik vērienīgs konservācijas projekts Cēsu pilsdrupās tiks īstenots pirmo reizi. “Paveicamo darbu apjoms ir iespaidīgs, taču nešaubos, ka projekts tiks realizēts, ievērojot augstākās kvalitātes prasības –  izraudzītais būvuzņēmums ir viens no pieredzes bagātākajiem Latvijā, un var lepoties ar profesionālu restauratoru un amatnieku komandu”, piebilst Gundars Kalniņš.

Jau ziņots, ka 2015. gadā ar Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta atbalstu tika veikta Cēsu pils Rietumu torņa jumta atjaunošana, kā arī torņa ārsienu un Mestra zāles konservācija. Tikko uzsāktā projekta laikā paredzēts īstenot pārējo Rietumu torņa telpu praktiskās saglabāšanas darbus. To rezultātā apmeklētājiem būs pieejamas arī līdz šim drošības apsvērumu dēļ slēgtās torņa telpas.

Vērienīgākie konservācijas un restaurācijas darbi norisināsies par Garo Hermani sauktajā Dienvidu tornī. 15.gadsimtā celtais tornis tiek vērtēts kā izcilākais viduslaiku militārās arhitektūras meistardarbs Latvijā. Taču sliktā tehniskā stāvokļa dēļ jau vairāk nekā 100 gadus tas nav bijis pieejams pilsdrupu apmeklētājiem. Projekta ietvaros tiks veikta ne vien torņa sešus gadsimtus seno mūra konstrukciju konservācija, bet arī starpstāvu pārsegumu un vītņu kāpņu atjaunošana. 2019.gadā tornī tiks iekārtota multimediāla ekspozīcija “Dzīve uz pulvermucas”, kas vēstīs par saspīlēto ģeopolitisko situāciju Livonijā 500 gadus senā pagātnē.

Arī pils kādreizējā ēdamzālē, kapitulzālē un kapelā norisināsies apjomīgi konservācijas darbi. To rezultātā šobrīd avārijas stāvoklī esošās pils daļas būs droši pieejamas apskatei.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs uzsver, ka īstenojot projektu tiks ievērojami bagātināts Cēsu pils kompleksa piedāvājums, tas kļūs pievilcīgāks kā tūrisma apskates objekts un būs daudzpusīgāk izmantojams kā kultūras un izglītojošu pasākumu norises vieta. Cēsis tādējādi arvien nostiprinās savas pozīcijas kā viens no populārākajiem galamērķiem vēstures un kultūras mantojuma baudīšanai.

Pilsdrupām piegulošajā teritorijā tiks atjaunoti pastaigu celiņi un gājēju tilts, kā arī labiekārtota viduslaiku aktivitāšu zona. Saskaņā ar Cēsu pils restaurācijas arhitekta Artūra Lapiņa sagatavoto būvprojektu pils dārzā taps divas jaunbūves – amatnieku darbnīcas, kurās pils apmeklētāji tiks iepazīstināti ar gadsimtiem senu amatu prasmēm, un apjomīga nojume, kurā dzīvās vēstures pasākumos pils viesiem būs iespēja baudīt viduslaiku mielastu.

Projekts “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos” (Nr.5.5.1.0/17/I/004)  tiek īstenots Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014. - 2020. gada plānošanas perioda Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 5.5.1.specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī attīstīt ar to saistītos pakalpojumus” ietvaros.

Projekta realizāciju plānots pabeigt līdz 2019. gada novembrim. Kopējās darbu izmaksas ir 1 374 583 eiro, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 950 000 eiro apmērā.