Lai nodrošinātu vietnes darbību, RERE Grupa ievāc un apstrādā sīkdatnes.
Vairāk informācija par sīkdatnēm.

Izvēlieties, kurām sīkdatnēm piekrītiet:
Pielāgot sīkdatnes Piekrītu visām sīkdatnēm

Ziņas

RERE Grupa rīko otro ekspertu diskusiju pasākumu – šoreiz par tēmu “Vēsturisku ēku “atveseļošana””

Pirmdien, 27. novembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja konferenču zālē  A/S RERE Grupa, restaurācijas darbu eksperta Roberta Vecuma-Veco vadībā, rīkoja semināru par vēsturisku ēku “atveseļošanu” pēc mitruma radītiem bojājumiem. To, ka semināra tēma ir aktuāla, apliecināja lielais apmeklētāju skaits - kopumā 140 dalībnieku.

“Pagājušajā gadā Straupes Zirgu pasta stacijā uzsākām ekspertu diskusiju ciklu par inovatīvu pieeju kultūras mantojuma saglabāšanā. Mūsu ideja ir dalīties ar savu pieredzi, tehnoloģijām un inovācijām, raisīt profesionālas sarunas, uzklausīt ierosinājumus un konstruktīvu kritiku, lai mūsdienīgu un ilgtspējīgu pieeju vēsturisko ēku restaurācijā padarītu par ikdienas praksi arī mūsu valstī.
No mitruma cieš dažādas būves - gan pamatīgas mūra ēkas, gan vēsturiskas koka konstrukcijas. Tāpēc ir patiess prieks, ka šis seminārs, kurā dažādu jomu profesionāļi dalās savā vēsturisku ēku “atveseļošanas” pieredzē, ir pulcējis tik lielu apmeklētāju skaitu,” pasākuma atklāšanā sacīja A/S RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš–Āboliņš.

Masīvu mūra ēku atjaunošanas darbu pieredzē dalījās arhitekts un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas eksperts Pēteris Blūms. Viņš stāstīja par veiktajiem darbiem Daugavpils cietokšņa teritorijā, tajā skaitā Daugavpils Marka Rotko mākslas centra atjaunošanā. Tāpat semināra apmeklētāji varēja uzzināt par padarīto Ventspils pils un Berķenes muižas atjaunošanā, tostarp konkrētiem izmantotajiem risinājumiem mitruma problēmu novēršanai. Interesants bija Pētera Blūma viedoklis par nepieciešamību mainīt ierēdņu un pasūtītāju attieksmi pret vēsturisku ēku atjaunošanas procesu termiņu un izmaksu plānošanu, respektējot paredzēto darbu sarežģītību un ilglaicību. SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” arhitekte Marina Mihailova iepazīstināja ar Preiļu pils “mūru atveseļošanas koncepcijas” izstrādes motīviem un problēmām, kas ir kavējušas nepieciešamo darbu uzsākšanu un realizāciju šajā projektā. Savukārt Rīgas Doma rekonstrukcijas projekta vadītājs Ronalds Lūsis dalījās pieredzē saistībā ar baznīcas jumta un torņa koka konstrukciju saglabāšanu, kā pozitīvu pieredzi pieminot laika periodā no 2011. līdz 2013. gadam veiktos Rīgas Doma vidusjoma jumta restaurācijas darbus, kurus organizēja un vadīja mūsu uzņēmuma speciālisti.

Semināra īpašais viesis bija Ingo Thumlers (Ingo Thumler) - uzņēmuma “Otto Richer Feuchteklinik” vadītājs, BuFAS e.V. (“Mitruma izraisītu bojājumu novēršanas un vecu būvju sanācijas Vācijas federālās asociācijas”) biedrs. Uzņēmums 27 gadus specializējas ēku žāvēšanas un atveseļošanas darbu veikšanā Vācijā un ir piedalījies Rīgas pils priekšpils  kompleksa biosanācijas un konstrukciju žāvēšanas pasākumos. Ingo Thumlers pastāstīja semināra dalībniekiem par šo specifisko darbu organizācijas un finansēšanas principiem Vācijā, kā arī iepazīstināja ar plašajām un dažādajām Vācijā izmantotām ēku žāvēšanas tehnoloģijām. I.Trumlers  īpaši uzsvēra mitruma kaitīgo ietekmi  uz cilvēku veselību, norādot, ka mūsdienās arvien lielāka loma tiek pievērsta tieši dzīvojamo ēku mitruma problēmu risināšanai . Viņš pastāstīja, ka mitruma novēršana  ir īpaši aktuāls jautājums, domājot par ēku, tostarp daudzdzīvokļu namu, siltināšanas programmu realizāciju. “Neprasmīgi veicot ēku siltināšanu un nenodrošinot nepieciešamo sienu “elpošanu”un telpu ventilāciju, perspektīvā varam radīt daudz lielākas problēmas, kas atsauksies arī uz veselību. Un to diez vai atsvērs panāktais energoresursu ietaupījums,” norādīja I. Thumlers.

Ar Rīgas pils kompleksās biosanācijas un konstrukciju žāvēšanas pieredzi seminārā dalījās RERE Grupa restaurācijas darbu eksperts Roberts Vecums-Veco, restaurācijas projektu vadītājs/koka konstrukciju speciālists Eduards Krilovs, kā arī ēku atveseļošanas speciālists Vladislavs Tjurins. Roberts Vecums-Veco, stāstot  par 2014. gadā paveikto, sevišķi uzsvēra bioķīmiķes Renātes Daukstes rakstīto atzinumā pēc darbu pabeigšanas pilī :
“Kopējais objektu piesārņojuma kvalitatīvais un kvantitatīvais saturs pēc dezinfekcijas reducējies - tas ir samazinājies līdz līmenim, kas neizraisa materiālu biodegradāciju un nav kaitīgs cilvēka veselībai, tas nozīmē, ka augstākminētā dezinfekcijas metode ir bijusi efektīva.”

Esam pateicīgi SIA DAW Baltica vadītājai Beatai Johansonei par semināra tulkošanu no vācu valodas un Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam par konferenču zāles sienu transformēšanu daudzo dalībnieku ērtībām.

Pirms gada diskutējām par tēmu “Vēsturisko logu izgatavošanas un restaurācijas konstruktīvie risinājumi”. Šīgada tēma ir “Vēsturisku ēku atveseļošana”, savukārt nākamgad plānojam rīkot semināru par vēsturisku objektu 3D skanēšanu, kas var kļūt par būtisku  sastāvdaļu kultūrvēsturisku pieminekļu restaurācijas procesā.

 

Materiāli:

 

Semināru atspoguļoja arī žurnāls "Latvijas Būvniecība". Publikāciju lasīt šeit