Mājas lapas lietošanas ērtībām, izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārlūka sesiju un nospiežot “Piekrītu”, apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Jūs varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Iepazīstieties ar mūsu Privātuma Politika.

Piekrītu

Ziņas

Dienas Bizness: "Iepirkumi: publiskais un privātais izpildījums"

13. decembrī laikraksts "Dienas Bizness" aptaujāja būvniecības uzņēmumu, lai uzzinātu viņu viedokli par publiskajiem un privātajiem iepirkumiem, kur viedokli sniedza arī RERE Grupa vadītājs Guntis Āboltiņš - Āboliņš!  

RERE Grupa valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš uzsver, ka privātajos iepirkumos dominē saimnieciskais izdevīgums, kamēr publiskajos vēl aizvien - zemākā cena. «Privātais pasūtītājs daudz vairāk domā ilgtermiņā, viņu interesē arī ēkas ekspluatācijas izmaksas vairāku desmitu gadu periodā, kamēr publiskais sektors pārsvarā koncentrējas uz to, cik šodien izmaksās viena kvadrātmetra uzbūvēšana. Tur nav ilgtermiņa domāšanas,» atzīst uzņēmējs. Tāpat G. Āboltiņš-Āboliņš norāda, ka privātajos iepirkumos ir daudz labāk izstrādātas tehniskās specifikācijas, proti, pasūtītājam ir skaidri zināms, kādu galaproduktu viņš vēlas saņemt. Publiskie pasūtītāji mēdz pārspīlēt ar kvalitātes prasībām, ielikt stingras sankcijas un soda mehānismus, lielas garantijas, kas, protams, ļoti sadārdzina iepirkumu. Tāpat valsts un pašvaldības iepirkumos biežāk nekā privātajos tiek noteikti pārāk īsi termiņi, kas kaitē darba kvalitātei.

Privātais pasūtītājs, kurš tērē savu, nevis publisku naudu, ļoti izvērtē, vai konkrētie riski ir tik aktuāli, lai tos iecenotu tāmē. Tāpat neviens privātais, vienkāršoti runājot, šķūnim neizvirzīs tādas kvalitātes prasības kā lidmašīnu angāram, jo tas vienkārši nav saprātīgi. G. Āboltiņš-Āboliņš uzsver, ka tā arī varētu būt galvenā atšķirība starp privātajiem un publiskajiem iepirkumiem, - apziņa, ka tu konkrētajā iepirkumā tērē savu, nevis nodokļu maksātāju naudu. Līdz ar to rūpīgi tiek izsvērts, kas ir un kas nav nepieciešams, vai konkrēto risku un soda sankciju iecenošana ir vērta tam atbilstošajam sadārdzinājumam, vai ilgtermiņā ekspluatācijas izmaksas ir adekvātas. Taujāts, ko publiskais sektors savos iepirkumos varētu pārņemt no privāto pieredzes, G. Āboltiņš-Āboliņš teic, ka vispirms jau domas skaidrību par to, ko tad īsti vēlas iepirkt un kādam mērķim, tāpat arī skaidrus vērtēšanas kritērijus un sapratni, ka katra papildu prasība un riska iecenošana tāmi sadārdzina, līdz ar to svarīgs ir izvērtējums, kas tiešām ir būtiski un kas nē. Tāpat publiskajos iepirkumos, vērtējot piedāvājuma cenu, vairāk vajadzētu vērst uzmanību uz izmaksām visā ēkas dzīves ciklā, lai neiznāk tā, ka lēti uzbūvētās ēkas ekspluatācijas izmaksas ir krietni augstākas par gaidītajām. 

Visu publikāciju lasi šeit