Lai nodrošinātu vietnes darbību, RERE Grupa ievāc un apstrādā sīkdatnes.
Vairāk informācija par sīkdatnēm.

Izvēlieties, kurām sīkdatnēm piekrītiet:
Pielāgot sīkdatnes Piekrītu visām sīkdatnēm

Ziņas

Dienas Bizness: Būvniecības nozarē visa dokumentācija būs digitāla

 "Dienas Bizness" 26. septembra laikrakstā iespējams izlasīt par Būvniecības informācijas sistēmu jeb BIS. Savu viedokli par šo tēmu sniedza Valdis Koks, RERE Būve valdes priekšsēdētājs. 

"RERE Grupa konceptuāli atbalsta nozares digitalizāciju. Mūsu speciālisti ir piedalījušies Latvijas Būvniecības nozares attīstības stratēģijas izstrādē, kuras viens no mērķiem ir nozares digitalizācija, lai nozare attīstītos līdz ar moderno tehnoloģiju ienākšanu tajā, sekmētu procesu caurspīdīgumu un uzlabotu dokumentu kvalitāti un aprites ātrumu un samazinātu birokrātiju.

Lai atbildētu uz jautājumu, vai jaunā sistēma padarīs būvniecības procesus ātrākus, būtu nepieciešami precīzi mērījumi. Šodien būvniecības process kopumā un to atsevišķie posmi netiek mērīti, attiecīgi var tikai minēt, cik daudz ātrāki būs digitālie procesi. Jaunais digitālais rīks faktiski ir balstīts uz esošo procesu pārcelšanu digitālajā vidē. Kvalitatīva un jēgpilna esošo procesu analīze un mērījumi, iespējams, atsijātu dublēšanos un kādas neefektīvas darbības, kuras nav nepieciešams veikt, un līdz ar to arī ietvert jaunajā digitālajā sistēmā.
Otrs jautājums ir par jaunās sistēmas ieviešanu un šī procesa vadību. Jāsaprot, ka jaunā kārtība vienlaicīgi tiek attiecināta uz visiem būvniecības posmiem - būvprojekta iesniegšanu saskaņošanai, pašu būvniecības procesu un ar to saistītās dokumentācijas, piemēram, būvdarbu žurnāla aizpildīšanu, kā arī būves nodošanu ekspluatācijā. Atklāts jautājums ir, vai visi procesa posmi digitālajā sistēmā ir testēti uz reāliem būvprojektiem.

Jaunā BIS kārtība tiek ieviesta bez pārejas posma, nav skaidrs, kā notiks jau esošo projektu būvniecības dokumentācijas lietvedība pēc 01.01.2020. Pakāpeniska posmu ieviešana būtu jēgpilnāka, ja vairākums nozares dalībnieku teiktu, ka būvprojektu saskaņošana ir pabeigta, tad varētu ieviest otro (būvniecības) un beigās trešo (būves nodošanas ekspluatācijā) posmu. Piemēram, ja pirmajā posmā primāri iesaistīti ir arhitekti, projektētāji, būvvalžu speciālisti, ārējo tīklu turētāji, kuri piedalās būvprojekta saskaņošanā, tad otrajā posmā iesaistīto loks paplašinās līdz ar būvnieku, apakšuzņēmēju, būvuzraugu darbu, bet trešajā posmā iesaistīto speciālistu skaits ir vislielākais. No pirmajām būvdarbu vadītāju apmācībām nav pārliecības, ka BIS izstrādātāji ir līdz galam izpratuši ikdienas darbu būvlaukumā, kā reāli būvlaukumos notiek lietvedība, kuri speciālisti kādus dokumentus pārvalda un kādā veidā jēgpilni būtu izveidot lietvedības deleģējumus.
Atceroties, kā notika EDLUS ieviešana būvobjektos, jāteic, ka pats būtiskākais šajā stāstā ir cilvēciskais faktors, jo jāņem vērā būvlaukumos iesaistīto speciālistu digitālā pieredze, kompetences un viņu gatavība ikdienas darbam ar viedajām tehnoloģijām un BIS, jo būvinženieru darba specifika ir primāri orientēta uz reālo būvdarbu izpildi. Jaunā BIS kārtība nedrīkst būvinženierus nostādīt lietvežu lomā, aizpildot, labojot un kontrolējot izpilddokumentāciju digitālā formātā, tāpēc mums vēl tikai jāsāk vērtēt, kādus risinājumus un ieguvumus piedāvās BIS. Kā arī jāsaprot, ka paralēli BIS atsevišķos būvlaukumos būvdarbu vadība notiek, izmantojot BIM rīkus. Svarīgi, lai digitālie rīki būvniecībā ikdienā ir ērti, palīdz mums visiem sasniegt labāku, ātrāku un produktīvāku rezultātu." 

Visu publikāciju lasi šeit.